Telefon: 605-260-584 email: kontakt@logopedalubin.com.pl

Dla Rodziców z pomysłem – MEMORY („Pamięć”) 😊 

Jest to jedna z najprostszych i jednocześnie najbardziej rozwijających gier. Polega na wyszukiwaniu i gromadzeniu par takich samych obrazkówktóre podczas rozgrywki zostają ułożone obrazkami do dołu. Gracze odwracają podczas jednego ruchu tylko dwie karty: jeżeli natrafią na parę, zdobywają punkt, jeżeli odwrócą dwie różne karty – zostawiają je zakryte, ale starają się zapamiętać ich położenie (by wykorzystać tę wiedzę na kolejnych etapach rozgrywki). Wygrywa ta osoba, która zdobędzie najwięcej par. 

 Zalety i korzyści: 

  • rozwija umiejętności społeczne, w tym kluczowe, tj. przestrzeganie zasad, cierpliwość (czekanie na swoją kolej), uczy współgrać w grupie, pozwala przyjemnie spędzić chwile w gronie najbliższych osób, 
  • uczy, jak radzić sobie z porażką, z przegraną, ze stresem w bezpiecznej atmosferze, 
  • poprawia zdolność koncentracji uwagi, 
  • ćwiczy pamięć i spostrzegawczość (to największa zaleta gier typu memory), 
  • angażuje obszary z zakresu analizy i syntezy wzrokowej, 
  • rozwija zdolność logicznego myślenia, 
  • stymuluje małą motorykę oraz koordynację ręka-oko, 
  • wspiera rozwój poznawczy – dzięki obrazkom tematycznym dziecko może szybciej nauczyć się nowych pojęć, może poznać zabytki, zwierzęta, zawody, rodzaje i wygląd flag państwowych, znaki drogowe, ulubionych bohaterów, itp. Bogata tematyka gier memory została opracowana specjalnie, aby oswoić dzieci z wiedzą na temat otaczającego go świata. Jest to nauka i zabawa w jednym, 
  • rozwija prawidłową orientację w przestrzeni (grające w  memory dzieci postrzega przestrzeń gry jako zorganizowany układ obrazków/kart. Odkrywając niepasujące do siebie obrazki, muszą zapamiętać ich położenie, np. jaka jest pozycja konkretnej karty? Ustala więc mimowolnie subiektywne wyznaczniki pozycji kart (np. obrazek drugi od góry/od dołu) i czynią to wszystko dla wielu elementów równocześnie – tak więc wkrada nam się także element matematyki 😊 

 Wady: 

  • brak; 

 Wpływ memory na umiejętności szkolne: 

memory gracz wykazuje się pamięcią, spostrzegawczością i koncentracją. Gra angażuje także obszar z zakresu analizy i syntezy wzrokowejKażda z tych funkcji jest niezwykle znacząca w procesie edukacji – rozwój każdej z nich warunkuje bowiem sukces edukacyjny. Pamięć wzrokowa umożliwia nam zachowanie informacji wizualnych, które otrzymaliśmy, np. podczas czytania lub z notatek. Dzięki temu zapamiętujemy informacje wizualne (litery i słowa), aby zrozumieć je jako całość; dzięki pamięci wzrokowej radzimy sobie także z trudnościami ortograficznymi (zapamiętujemy je); pomaga ona także zapamiętać, m.in. znaki drogowe, flagi, znaki matematyczne. Analiza i synteza wzrokowa odgrywają ważną rolę, np. w wyróżnianiu elementów tworzących większą całość (wzory, schematy), w graficznej organizacji tekstu w obrębie akapitu. Dzieci, których funkcje wzrokowe są obniżone mogą, np. popełniać błędy polegające na pomijaniu drobnych elementów liter, znaków interpunkcyjnych bądź błędnym zapisywaniu znaków matematycznych, podczas pisania (zwłaszcza przepisywania z tablicy czy podręcznika) mogą przestawiać kolejność liter w wyrazie, czy wyrazów w zdaniu. 

 Memory to idealna gra dla wszystkich grup wiekowych i na każdą sytuację. Różnorodność tematyczna gry zainteresuje zarówno młodsze i starsze dzieci. Polecam ją również gorąco seniorom.  

 Ocena w skali 1-5: 

Ja – rodzic: ocena 5 

15-latek: ocena 4 

„Pozytywnie wpływa na pamięć wzrokową, rozwija ją.” 

11-latek: ocena 5 

„Buduje relacje rodzinne, pomaga w ćwiczeniu pamięci i ogólnie – jest to dobra zabawa.”  

Ostatnio odkryłam również MEMORY DŹWIĘKOWE 😊 gra polega na zapamiętaniu poszczególnych dźwięków i zebraniu jak największej liczby par. Ten rodzaj gry wprowadza dzieci w świat dźwięku, uczy uważnego słuchania, identyfikowania dźwięków i ich różnicowania, koncentracji uwagi. Rozwija również pamięć i wrażliwość słuchową.  

dr Anna Ziółkowska

www.logopedalubin.com.pl

Ćwiczymy razem – poradnik logopedy 😊

Dzisiaj o rozwijaniu słuchania ze zrozumieniem. Często na zajęciach z dziećmi ćwiczę tę umiejętność. Przeważnie czytam im opowiadanie, a potem dzieci na podstawie usłyszanej informacji wykonują polecenie, np. odpowiadają na pytania, oceniają prawdziwość tekstu albo rysują zgodnie ze wskazówkami. Ostatnio nie mogłam znaleźć nic interesującego, więc wpadłam na pomysł, że opowiem dzieciom mój sen, który potem narysują:

Pewnego dnia obudziłam się na łące. Wszędzie była zielona trawa i kolorowe kwiaty. Świeciło słońce, a na niebie zobaczyłam trzy lecące ptaki. Nagle nadeszła ciemna, ogromna, granatowa chmura i spadł deszcz. Na szczęście po chwili wyszła piękna, kolorowa tęcza.

Dzieci od razu zabrały się do pracy, ale targały nimi wątpliwości. I tak m.in. niektóre sprawdzały jaki mam kolor oczu i przy okazji sprawdzaliśmy wspólnie jaki kolor oczu miały maluchy. Dowiedzieliśmy się, że ludzie mają różne kolory oczu, np. niebieskie, zielone, szare, brązowe. Czasem mali twórcy dotykali mojej twarzy i sprawdzali jaki mam nos (długi czy krótki😊), jakie uszy, buzię. Czyli części twarzy omówione. Oceniali mnie także pod kątem nastroju, czy jestem wesoła, uśmiechnięta czy raczej smutna. Oceniali moje włosy (kolor, długość, czy są miękkie) i porównywali do swoich. Rozmawialiśmy również o łące i o kwiatach, które na niej rosną. Dzieci uczyły się też, ile to trzy – trzy ptaki. Wspólnie liczyliśmy czy na pewno są wszystkie w komplecie😊 Zastanawialiśmy się także skąd się bierze tęcza?

Oczywiście należy pamiętać, że nie odchodziliśmy od zadania, a wszystkie ww. elementy miały doprowadzić dzieci do jak najwierniejszego odtworzenia „mojego snu”. Powyższe nie było tylko ćwiczeniem słuchania ze zrozumieniem i pamięci słuchowej, ale także poszerzeniem wiadomości o człowieku i o świecie, a nawet usprawnianiem ręki (rysowanie). Była to fajna zabawa, podczas której dzieci wiele się nauczyły, a ja dowiedziałam się, że zawsze jestem uśmiechnięta 😊 Polecam.

dr Anna Ziółkowska