Telefon: 605-260-584 email: kontakt@logopedalubin.com.pl

Zgrzytanie zębami przez sen? My się tym zajmujemy.

Bruksizm (zgrzytanie zębami), działamy z systemem MFS Poland❗️A ponieważ mam wiele zapytań odnośnie stymulatorów – w skrócie przedstawiam kolejny przypadek.
Do gabinetu zgłosiła się mama z nastoletnim synem. Chłopiec od wczesnego dzieciństwa zgrzyta w nocy zębami. Z wywiadu wynika, że mama chłopca oraz dziadek chłopca od strony mamy mają bruksizm. U dziadka nieleczony doprowadził do starcia zębów oraz dysfunkcji w obrębie stawu skroniowo-żuchowowego, u mamy leczony specjalną nakładką na zęby, zakładaną na noc (o szynach pisałam już wcześniej).
Rodzice zaangażowani, dostrzegający problem, konsultowali chłopca u fizjoterpeuty i osteopaty (korygowana wada postawy), podologa (do chwili obecnej nosi specjalne wkładki do butów), ortodonty (brak wskazań do leczenia), u psychologa (brak wskazań do terapii).
W kontakcie otwarty i sympatyczny. Stan ogólny dobry. Oddycha przez nos, zwarcie warg. Zdiagnozowano m.in. nadmierne napięcie mięśni żwaczy, nadreaktywność mięśnia okrężnego ust oraz mięśnia bródkowego. Jak widać na zdjęciu nieskoordynowane, wielokrotne kontakty zębowe powodują rozpoczęcie starcia jedynek (nieznaczne – zwrócił na to mamie uwagę stomatolog podczas badania kontrolnego). Parafunkcje.
Wdrożono leczenie: w pierwszym etapie włączono masaż prowadzony przez fizjoterapeutę (w szczególności praca na ssż). W międzyczasie wprowadzono urządzenie, stymulator odciążający z systemu MFS Poland (w skład którego wchodzą relaksator mięśni mfs i płytka nagryzowa mfs).
Po 2 miesiącach leczenia nastolatek m.in. odczuwa ulgę w obrębie ssż, jak sam podaje: „Raz zapomniałem założyć stymulator odciążający na noc, to czułem różnicę na niekorzyść”. Zmniejszyła się potrzeba gryzienia np. końcówek długopisów czy ołówków.
W galerii zdjęcie użytkowanego stymulatora, warto zwrócić uwagę na ślady nagryzania.
Zawsze mówię rodzicom – słuchajcie swojej intuicji! Jeśli cokolwiek niepokoi Cię u Twojego dziecka – szukaj, dopytuj, drąż temat. Jeśli jest to zgrzytanie zębami – zapraszam na konsultację:
☎️605 260 584
📧 kontakt@logopedalubin.com.pl
Rodzicu! Jeśli Ty zgrzytasz zębami, to też zapraszam 😉
Dr Anna Ziółkowska

Dr Anna Ziółkowska

Pedagog, logopeda, neurologopeda, terapeuta pedagogiczny, oligofrenopedagog, terapeuta ręki, trener TUS, specjalista WWRD, mediator rówieśniczy, szkolny, oświatowy.

Od 2001 roku pracuje z dziećmi i dla dobra dzieci. Reprezentuje nurt spojrzenia na dziecko, którym jest komplementarne wspomaganie rozwoju.